Endelig klasseopdelt resultatliste fra løbestævnet og 8 billeder

Postet av Henrik Kofoed Nielsen den 19. Mai 2021

Herunder kommer der billeder, resultater og tekst fra løbestævnet søndag 9. maj. Næste løbestævne er søndag den 8. august med 5.000 og 10.000 m for alle. Løbestævnet i maj foregik i øsregn under næsten vindstille forhold. 17 løbere trodsede vejret på 5.000 m, mens 10 løb 3.000 m. Hele resultatlisten ligger HER klasseopdelt. Nederst i artiklen ses en usorteret liste.

Billeder herover viser lidt af forholdende løberne oplevede. Her er Monika Kold Hansen og Roy Gundersen på vej på 5.000 m, som de fuldførte i samme tid 29.04. 

Her er en repræsentant for dagens tre deltagende børn på vej til imponerende 20:41,4 i G12 på 5.000 m. Navnet er Anders Skiftenes, som her forfølges af Frank Olsen, som fik 23.23,4 i M50-54 De andre to børn var Even Bruborg G11, som klarede 3.000 m i en fart godt under 5 minutter pr. km med 14:25,3. Sidste barn debuterede som baneløber med tiden 19.36,7 på 3.000m i J15. Det skal blive spændende at se børnenes (og de voksnes) udvikling frem mod næste løbestævne.

Tonje Flo satte ny PR med 18.34,0 på 5.000 m. Hendes fem år gamle gamle PR lød på 18.51,3 og var  kretsrekord for Aust-Agder. Den gamle PR blev også opnået på Fevik stadion. 

Julika Fidjeland er en flittig deltager i løbestævnerne. Her er hun på vej mod 22.09,3 på 5.000m, som dame nummer to i mål uanset alder. Bag hende ses Christian Solheim, som løb forbi Julika og fik 21.44,6. 

Aleksander Jensen, Hisøy IL checker tiden, som i mål blev 20.13,6 på 5.000 m.


Atle Råna i fuld koncentration på 5.000 m. Desværre kom der beklageligvis kludder i tællingen af omgange, og han fik derfor desværre ikke fuldført løbet. 

Håvard Petersson i fin stil mod 19.01,4 på 5.000 m.

I front på 5.000m var der virkelig tale om en mandfolkedyst fra start til mål. Arrangørens Terje Bruborg, forrest var hurtigst i spurten og fik 16.33,2 så vidt foran Jaroslaw Sosin, bagerst, som fik 16.34,9.

Her ses startfeltet på 5.000 m. Desværre fik jeg ikke taget billeder på 3.000 m på grund af regnvejret. 

Håber vi ses til løbestævnerne i august og oktober, samt til Fevik halvmaraton og Tyåsen rundt 29. august.

Tak for hjælpen alle omgangstællere og heppere!

Her er resultatlisten sorteret KLASSEVIS, mens der herunder er anført tider i uden klassesortering.

 

 

3000 m

NavnKlasseTid
Knut Steinar GriniM35-3910,40,6
Norvald AndreassenM40-4410,58,2
Håvard PeterssonM35-3911,48,9
Tommy UlstedM35-3912,57,4
Even BruborgG1114,25,3
Christer AaserM55-5914,44,3
Kjell Ivar MoenM75-7915,00,7
Nina AndersenK35-3915,09,8
Anne Kristin BruunKS17,04,6
Thilde SundgotJ1519,36,7
5000 m

NavnKlasseTid
Terje BruborgM40-4416,33,2
Jarek SosinM50-5416,34,9
Kristoffer AnderssonM35-3917,24,3
Tonje Helle FloKS18,34,0
Knut Erik LyngrothM40-4418,37,3
Håvard PeterssonM35-3919,01,4
Aleksander JensenMS20,13,6
Anders SkiftenesG1220,41,4
Albert AnderssenM55-5921,25,9
Christian SolheimM40-4421,44,6
Julika FidjelandK60-6422,09,3
Frank OlsenM50-5423,23,4
Sigrunn AsklandK50-5425,04,6
Dagfinn JensenM50-5425,23,5
Monika Kold HansenK45-4929,04,3
Roy GundersenM50-5429,04,8
Atle RånaM40-44DNF



0 Kommentar

Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.

Levert av IdrettenOnline